I Ty zostań bohaterem w swoim domu

Chyba dwa czy trzy wpisy temu drwiłem trochę z zimy, że minus 20 stopni w nocy to jeszcze nie tragedia. No i stało się. Zima postanowiła mi odpłacić za mój, że tak powiem lekki do niej stosunek. I dotknęła mnie osobiście.
Zamarzła nam rura. Najpierw jedna.

 I Ty zostań bohaterem w swoim domu

Znienacka, bez żadnego ostrzeżenia ciepła woda przestała lecieć z kranu pewnego mroźnego ranka. Ja naiwny zacząłem wydzwaniać do znajomego mechanika od kotłów dwufunkcyjnych takich na ogrzewanie w kaloryferach i ciepłą wodę w kranie myśląc, że po prostu urządzenie to dało sobie w mrozy spokój z grzaniem kranówki.
Znajomy spec przyjechał szybko, bo nakreśliłem mu tragiczną wizję bytowania mojej rodziny. Żona nie może umyć włosów, dziecko ma brudną pupkę, a ja sam taki nieogolony nie wyjdę przecież do ludzi.
Majster po wytarciu butów w wycieraczkę, trochę podejrzliwe na mnie spojrzał, ale bez słowa zaczął grzebać w bebechach kotła na gaz.
- Piec jest w porządku, to woda do niego nie dochodzi – stwierdził i zaczął mi objaśniać zasady działania buczącej skrzynki na ścianie pokazując na plątaninę zaworków i rurek.
- A to, to się stało – odpowiedziałem, udając, że rozumiem o co chodzi.
- Pewnie rura zamarzła – zawyrokował mistrz od kotłów. – Gdzie one u pana lecą?
I na tym nasza wymiana informacji się skończyła, bo o przelocie rur w mojej okolicy miałem takie mniej więcej pojęcie jak o przelocie kluczy dzikich kaczek. Gdzieś lecą, ale gdzie, po co i dlaczego?
Majster poszedł, bo spieszył się na następne wezwanie, a ja nieogolony z dzieckiem o brudnej pupce na jednym ramieniu i drugim obejmując żonę z tłustymi włosami zacząłem zastanawiać się gdzie u mnie rury lecą.
Pewnie bym tak stał, gdyby Matylda nie postanowiła zacząć działać. To znaczy chciała nabrać zimniej wody i podgrzać ją do mycia.
Nie żeby wybiegła z kuchni, ale jej wyraz twarzy nie wróżył nic dobrego.
- Zimniej też już nie ma – oznajmiła krótko. – Zrób coś.
To ja usiadłem.
Kuba dostał podgrzaną zupkę Gerbera co sugerowało, że jego pupka może być jeszcze bardziej brudna niż teraz, a ja zacząłem szukać planów, których oczywiście nigdzie nie mogłem znaleźć, o ile w ogóle je miałem. Ale przecież nie mogłem nic nie robić, bo Matylda myjąc Kubę i włosy w podgrzanej wodzie mineralnej niegazowanej, co jakiś czas spoglądała co robię.
I nagle mnie olśniło. Przypomniałem sobie, że kiedy jesienią wiało straszliwe z jednego z kanałów wentylacyjnych w łazience znajdujacego się pomiędzy gazowym piecem, a umywalką zacząłem mu się przyglądać bliżej i wtedy zobaczyłem, że na jego końcu widzę jakby coś na kształt plastykowych rurek.
- Daj suszarkę – rozkazałem.
- Czyś Ty na głowę upadł – obruszyła się Matylda. – Teraz ja będę suszyć włosy. A poza tym, po pierwsze ty ich jeszcze nie myłeś, po drugie nawet jak umyjesz to do twojej fryzury suszarka raczej nie jest potrzebna podobnie jak i grzebień, a po trzecie weź się za wodę, a nie za włosy.
- Nie dyskutuj – chciałem nawet nieco podnieść głos, ale raczej wyszedł mi z tego błagalny ton. Zezłościłem się nawet za to na siebie, ale nad tym postanowiłem popracować później.
Delikatnym ruchem wyjąłem Matyldzie suszarkę z dłoni, wziąłem przedłużacz i zanurzyłem swe ramię wraz z suszarką w wentylacyjnym kanale, prawie dotykając do jednej z rur. Po 10 minutach woda była.
Sprawdziłem się jako głowa domu. Czego nie można powiedzieć o budowlańcach, którzy zupełnie nie ocieplony kawałek rury przepuścili przez kanał wentylacyjny, gdzie hula wiatr i mróz. Oj chyba będę musiał sobie z nimi pogadać. Chyba, że zamarzli już we własnych domach.
Jan Bliżej Ciebie

Podziel się na:
 • services sprite I Ty zostań bohaterem w swoim domu
 • kciuk I Ty zostań bohaterem w swoim domu
 • sledzik I Ty zostań bohaterem w swoim domu
 • sfora I Ty zostań bohaterem w swoim domu
 • forumowisko I Ty zostań bohaterem w swoim domu
 • services sprite I Ty zostań bohaterem w swoim domu
 • spis I Ty zostań bohaterem w swoim domu
 • wahacz I Ty zostań bohaterem w swoim domu
 • polec I Ty zostań bohaterem w swoim domu
 • co robie I Ty zostań bohaterem w swoim domu
 • gadu gadulive I Ty zostań bohaterem w swoim domu
 • services sprite I Ty zostań bohaterem w swoim domu
 • services sprite I Ty zostań bohaterem w swoim domu

Informacje o Jan

Jan Bliżej Ciebie płeć: nie kobieta wiek: średni żona: jedna od wielu lat dzieci: jedno, nie mężczyzna wykształcenie: wyższe znajomość internetu i komputera: niska wiedza o blogach: żadna zainteresowania mało oryginalne: dobra książka sensacyjna, film i śmieszny kabaret, o który coraz trudniej oraz sport w dwóch wersjach biernej(kibic)i czynnej ( rekreacyjne uprawianie marszów, biegów, jazdy na rowerze, koszykówki i narciarstwa). Poza tym kocham zwierzęta i chciałbym, żeby na całym świecie był pokój, a jak zostanę miss to będę też walczyć z nierównością społeczną na kuli ziemskiej.
Ten wpis został opublikowany w kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>