Zła matka z Sosnowca

Kiedy pisze te słowa zostało kilkanaście godzin do pogrzebu półrocznej Magdy z Sosnowca. Jej tymczasowo aresztowanej matki pod zarzutem nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka na tej ceremonii prawdopodobnie nie będzie, choć już tyle razy zmieniały się wersje dotyczące jej obecności na cmentarzu, że do końca nie wiadomo jak będzie w rzeczywistości.
Gdyby jednak miała się pojawić, to przez media przetoczyły się apele, aby wszyscy inni uczestnicy pogrzebu zachowali się podczas tego zdarzenia godnie i w godny sposób uczcili pamięć dziecka.
Temu aspektowi sosnowieckiej tragedii poświęcony był również ostatni program „Tomasz Lis na żywo”. Zwykle go nie oglądam, ale tym razem zerknąłem na to, co mają do powiedzenia goście audycji. I moim zdaniem w plątaninie domysłów i nawet oskarżeń związanych z wydarzeniami z Sosnowca zupełnie zniknęły jakże ważne słowa psychologa, chyba Hanny Samson.
Po pierwsze wyraziła bliskie z moim zdanie na temat tego, co teraz dzieje się w mediach ze sprawą matki Magdy. Jej przebieg jest relacjonowany w takich szczegółach jak chyba żadne z dotychczasowych podobnych zdarzeń. Wszelkie granice intymności i prywatności, nie wiem jeszcze czego, może zwykłej wrażliwości na ludzką tragedię, zostały przekroczone. Dziennikarze prześcigają się w informacjach podobnych tej, ile trwało widzenie matki Magdy ze swoim mężem, starają się dociec o czym rozmawiali, co mąż przyniósł żonie za kraty, kiedy będzie składał następny wniosek o widzenie itd, itp.
Trochę matka z Sosnowca sobie na to zasłużyła wpuszczając dziennikarzy blisko siebie i do swojego życia wymyślając historię o porwaniu i prosząc o pomoc w odnalezieniu dziecka. Ale czy to jest wystarczające usprawiedliwienie?
Nie wiem też czy wszyscy słyszeli, jak pani Samson racjonalnie i chyba raz na zawsze wytłumaczyła wszystkim dlaczego wersja kobiety o upuszczeniu dziecka i jego późniejszym ukryciu może być prawdziwa i dlaczego nie ratowała dziecka, choć znaczna większość Polaków uważa to za coś niemożliwego.
Bo pochodzi z rodziny z problemami, ma niską samoocenę, mieszkała z krytykującą ją wiecznie teściową, która uważała, że jest złą matką i w tej roli popełnia wiele błędów. Kiedy zdarzył się jej kolejny, tak poważny jak wypuszczenie dziecka z rąk, jej słaba psychika nie wytrzymała napięcia. Ogarnęła ją panika i mogła zrobić to, do czego się teraz przyznaje.
To zdanie psychologa do mnie przemawia. Ten wypadek po kąpieli nie świadczy wcale, że jest złą matką. Mówiła też o tym Hanna Samson. Niech każdy sobie przypomni ile razy w jego rodzicielskim życiu zdarzyło się, że dziecko z powodu nieuwagi rodziców, czy własnego braku wyobraźni, „nieobeznania” ze światem było blisko niebezpieczeństwa lub wręcz skończyło się to uszczerbkiem na zdrowiu malucha. Moi rodzice, którzy do patologii na pewno nie należą, opowiadali mi, że kiedy byłem mały zostawili mnie na chwilę samego w wózku przed sklepem. Ja się w nim podniosłem i runąłem razem z nim twarzą na chodnik. Po tym zdarzeniu pozostała mi skrzywiona przegroda nosowa.
Kilka miesięcy temu Matylda opisywała na swoim blogu jak to w nocy bez zapalonego światła usypiała naszego Kubę nosząc go na rękach. Potknęła się i razem z nim się przewróciła. Ta historia nie zakończyła się tragicznie. A przecież mogła.
Więc kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem.
Ja tego nie zrobię.

Jan Bliżej Ciebie

Podziel się na:
 • services sprite Zła matka z Sosnowca
 • kciuk Zła matka z Sosnowca
 • sledzik Zła matka z Sosnowca
 • sfora Zła matka z Sosnowca
 • forumowisko Zła matka z Sosnowca
 • services sprite Zła matka z Sosnowca
 • spis Zła matka z Sosnowca
 • wahacz Zła matka z Sosnowca
 • polec Zła matka z Sosnowca
 • co robie Zła matka z Sosnowca
 • gadu gadulive Zła matka z Sosnowca
 • services sprite Zła matka z Sosnowca
 • services sprite Zła matka z Sosnowca

Informacje o Jan

Jan Bliżej Ciebie płeć: nie kobieta wiek: średni żona: jedna od wielu lat dzieci: jedno, nie mężczyzna wykształcenie: wyższe znajomość internetu i komputera: niska wiedza o blogach: żadna zainteresowania mało oryginalne: dobra książka sensacyjna, film i śmieszny kabaret, o który coraz trudniej oraz sport w dwóch wersjach biernej(kibic)i czynnej ( rekreacyjne uprawianie marszów, biegów, jazdy na rowerze, koszykówki i narciarstwa). Poza tym kocham zwierzęta i chciałbym, żeby na całym świecie był pokój, a jak zostanę miss to będę też walczyć z nierównością społeczną na kuli ziemskiej.
Ten wpis został opublikowany w kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Zła matka z Sosnowca

 1. Arek pisze:

  Niestety nie ogladałem tego programu, natomiast moja logika podpowiada mi jedynie to, że mogło się tak zdarzyć, ale myslę też, że psycholog nie zastanawia się czy tak było, ale na bazie swojej wiedzy interpretuje zasłyszaną sytuację i przez to ją uprawdopodabnia.
  A

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>