Moja „wyprawka” w świat rodzicielskiej pedagogiki

Matylda na ostro wzięła się wyprawki do szpitala, ja natomiast postanowiłem wyprawić się w świat pedagogiki.
I zastanowić się czy nie popełniamy błędów w wychowaniu 2-letniego Kuby, czy poświęcamy mu wystarczającą ilość czasu, czy mamy z nim dobry kontakt i co o nas sobie myśli.

Do takich refleksji skłonił mnie przypadek koleżanki z pracy, której 14-letnia córka zniknęła na weekend z domu. Zostawiła kartkę, w której napisała, że pojechała do koleżanki i wróci w niedzielę wieczorem. Nawet komórki nie wzięła, żeby nie można było jej przez nią namierzyć.

Wszystko się dobrze skończyło, ale każda ucieczka dziecka z domu to dla rodziców, którym zależy na jego przyszłości i bezpieczeństwie ogromny stres i wychowawcza porażka. Wtedy zwykle zaczynają oni sobie zadawać pytania co zrobili źle, gdzie popełnili błąd. Trwa analiza przebiegu wzajemnej komunikacji, bo to zwykle jej brak jest przyczyną późniejszych nerwów i poczucia zawodu.

Psychologowie apelują, żeby ze swoim dzieckiem rozmawiać o jego problemach. Nie pouczać lub tylko wymagać i karać. Nie wolno też szybko zrażać się tym, że często dzieci nie zachowują się tak, jakby tego oczekiwali rodzice. Nie należy również ciągle dawać im do zrozumienia, że rodzic jest niezadowolony z dziecka i mówić, że ktoś inny to jest taki to a taki, że zachowuje się lepiej, ma lepsze oceny, itp.

Wtedy można uniknąć tego, że dziecko nic rodzicom nie powie, ponieważ będzie się obawiało braku zrozumienia. Znajdzie powiernika w kimś innym, w jakiejś nieformalnej grupie, gdzie będzie się czuło, że ktoś rozmawia z nim jego językiem.

Jak radzą specjaliści, do dobrych relacji nie potrzeba wiele. Wystarczy wykazać zainteresowanie młodą osobą nawiązując z nią codzienny kontakt zadając choćby pytanie: Jak ci minął dzień? Jak twoje sprawy? Dla nastolatka będzie to sygnał, że to, co jego dotyczy jest też ważne dla jego rodziców.

Pytanie w jakim wieku dziecka taką postawę trzeba wprowadzać w życie. Myślę, że jak najwcześniej, dlatego zaczynam zastanawiać się nad formą dialogu z naszym 2-letnim Kubą. Takiego jak ojciec z synem. I będę chciał dowiedzieć się, co czai się w jego głowie. O ucieczce od nas pewnie jeszcze nie myśli, ale pewnie coś tam sobie w niej kombinuje. Muszę tylko przygotować sobie zestaw odpowiednich pytań. Może ktoś ma jakiś pomysł?

Jan Bliżej Ciebie       

Podziel się na:
 • services sprite Moja wyprawka w świat rodzicielskiej pedagogiki
 • kciuk Moja wyprawka w świat rodzicielskiej pedagogiki
 • sledzik Moja wyprawka w świat rodzicielskiej pedagogiki
 • sfora Moja wyprawka w świat rodzicielskiej pedagogiki
 • forumowisko Moja wyprawka w świat rodzicielskiej pedagogiki
 • services sprite Moja wyprawka w świat rodzicielskiej pedagogiki
 • spis Moja wyprawka w świat rodzicielskiej pedagogiki
 • wahacz Moja wyprawka w świat rodzicielskiej pedagogiki
 • polec Moja wyprawka w świat rodzicielskiej pedagogiki
 • co robie Moja wyprawka w świat rodzicielskiej pedagogiki
 • gadu gadulive Moja wyprawka w świat rodzicielskiej pedagogiki
 • services sprite Moja wyprawka w świat rodzicielskiej pedagogiki
 • services sprite Moja wyprawka w świat rodzicielskiej pedagogiki

Informacje o Jan

Jan Bliżej Ciebie płeć: nie kobieta wiek: średni żona: jedna od wielu lat dzieci: jedno, nie mężczyzna wykształcenie: wyższe znajomość internetu i komputera: niska wiedza o blogach: żadna zainteresowania mało oryginalne: dobra książka sensacyjna, film i śmieszny kabaret, o który coraz trudniej oraz sport w dwóch wersjach biernej(kibic)i czynnej ( rekreacyjne uprawianie marszów, biegów, jazdy na rowerze, koszykówki i narciarstwa). Poza tym kocham zwierzęta i chciałbym, żeby na całym świecie był pokój, a jak zostanę miss to będę też walczyć z nierównością społeczną na kuli ziemskiej.
Ten wpis został opublikowany w kategorii . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>