Tata nie wkur…mnie, czyli jak 4-latek mówił do ojca

- Co będzie jak nasz Kuba zacznie przeklinać tak jak ty w dzieciństwie – zapytała mnie pewnego wieczoru Matylda.
- Nic, postąpimy tak samo jak moi rodzice – odpowiedziałem. A nie mieli lekko.
- Tata nie wkur….mnie – takimi słowami miałem odezwać się, gdy stuknęło mi chyba ze cztery lata do swego ojca, który w czasie drogi do domu przekomarzał się ze mną, gdzie mamy skręcić, żeby trafić na miejsce.
Miałem jeszcze kilkanaście podobnych innych występów w tramwaju, czy w sklepie. Przynajmniej tak mi opowiadali rodzice. Sami raczej nie przeklinali. To dlaczego jak to robiłem?
Otóż miałem właśnie takiego wujka, który wówczas często nas odwiedzał i przeklinał jak szewc, nie zważając na moją skromną obecność.
Potrafił do nas przyjść i od progu rzucić: – Cześć, mata kur… coś do żarcia.
Jego słownictwo szybko podchwyciłem. Chyba intrygowała mnie melodyka przekleństw z kur… w roli głównej, bo podobno z lubością przedłużałem to „r” występujące w tych słowach i na nie kładłem główny nacisk podczas swojej wypowiedzi. Podobno do dziadka przez telefon powiedziałem, że znam nowe słowo na „ry”.
- Tak? A jakie?- zainteresował się dziadek
- Kurrrr…… – zaśpiewałem mu do słuchawki

Co rodzice zrobili, żeby oduczyć mnie tych brzydkich słówek? Po pierwszym szoku i uśmiechach, bo przecież w ustach czterolatka czasami takie przekleństwo może brzmieć śmiesznie, przyszedł czas ignorowania mych przekleństw. I to podobno jeden z dobrych sposobów.
Mówili mi, iż sami zauważyli, że jak nikt nie reagował na moje przeciągłe „r” w przekleństwach to z czasem zacząłem zapominać o tej zabawie.

Spece od dziecięcej duszy radzą, aby w przypadku, gdy mimo ignorowania dziecko nadal używa wulgaryzmów, trzeba z nim na ten temat porozmawiać. Można spokojnie, ale stanowczo wytłumaczyć mu, że członkowie rodziny, do której należy nie używamy takich słów jak…., bo są to słowa obraźliwe, agresywne. Gdy słyszy je inna osoba to jest jej przykro, czuje się obrażona i może nie chcieć z nami rozmawiać następnym razem.
Z drugiej strony nie można dziecku zakazać wyrażania emocji poprzez słowa. Bo może go to zablokować. Nie będzie potrafił się komuś sprzeciwić, walczyć o swoje prawa, nie zgadzać się z czymś lub kimś. Może po prostu stać się życiową fajtłapą.
Można na przykład opracować katalog słów dozwolonych, żeby wyrazić emocje. Trzeba jednak uważać , żeby nie były zbyt śmieszne i nieprzystające do rzeczywistości, jak kultowa już dziś „motyla noga”, którą kapitan Żbik z MO chciał w komiksie dla socjalistycznej młodzieży zastąpić przekleństwa popularne kilkadziesiąt lat temu.
Jan Bliżej Ciebie

Podziel się na:
 • services sprite Tata nie wkur...mnie, czyli jak 4 latek mówił do ojca
 • kciuk Tata nie wkur...mnie, czyli jak 4 latek mówił do ojca
 • sledzik Tata nie wkur...mnie, czyli jak 4 latek mówił do ojca
 • sfora Tata nie wkur...mnie, czyli jak 4 latek mówił do ojca
 • forumowisko Tata nie wkur...mnie, czyli jak 4 latek mówił do ojca
 • services sprite Tata nie wkur...mnie, czyli jak 4 latek mówił do ojca
 • spis Tata nie wkur...mnie, czyli jak 4 latek mówił do ojca
 • wahacz Tata nie wkur...mnie, czyli jak 4 latek mówił do ojca
 • polec Tata nie wkur...mnie, czyli jak 4 latek mówił do ojca
 • co robie Tata nie wkur...mnie, czyli jak 4 latek mówił do ojca
 • gadu gadulive Tata nie wkur...mnie, czyli jak 4 latek mówił do ojca
 • services sprite Tata nie wkur...mnie, czyli jak 4 latek mówił do ojca
 • services sprite Tata nie wkur...mnie, czyli jak 4 latek mówił do ojca

Informacje o Jan

Jan Bliżej Ciebie płeć: nie kobieta wiek: średni żona: jedna od wielu lat dzieci: jedno, nie mężczyzna wykształcenie: wyższe znajomość internetu i komputera: niska wiedza o blogach: żadna zainteresowania mało oryginalne: dobra książka sensacyjna, film i śmieszny kabaret, o który coraz trudniej oraz sport w dwóch wersjach biernej(kibic)i czynnej ( rekreacyjne uprawianie marszów, biegów, jazdy na rowerze, koszykówki i narciarstwa). Poza tym kocham zwierzęta i chciałbym, żeby na całym świecie był pokój, a jak zostanę miss to będę też walczyć z nierównością społeczną na kuli ziemskiej.
Ten wpis został opublikowany w kategorii i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>