Kiedy powiedzieć dziecku, że świętego Mikołaja nie ma?

Dziś Mikołajki, na razie nasz dwuletni Kuba nie pyta kim jest święty Mikołaj, jak to robi, że wchodzi bezszelestnie do domu i daje wszystkim prezenty. Co będzie jednak jak zacznie bliżej interesować się tą postacią?

Może to dziwne, ale nie pamiętam jak to było w moim rodzinnym domu. Czy na przykład na Gwiazdkę przychodził do domu ktoś przebrany za świętego Mikołaja, czy intrygowała mnie ta postać.

Jakoś nie miałem ostatnio okazji zapytać rodziców jak to było, a skoro niewiele pamiętam, to może jestem w tej grupie dorosłych, którym w dzieciństwie od razu wpajano, że nikt taki jak święty Mikołaj nie istnieje. To tylko bajka, tradycja i generalnie fikcja. Takie dzieci, które obecnie mają własne pociechy najczęściej kultywują ten schemat. Uważają, że prawda jest lepsza, bo dziecko mające do nich zaufanie i które uczą, że nigdy nie wolno kłamać, nie będzie miało do nich pretensji, gdy okaże się, że sami złamali wpajane im zasady, bo kłamali wpuszczając je w maliny, jeżeli chodzi o istnienie świętego Mikołaja.
Ale czy takie rozwiązanie nie pozbawia malucha jakiejś magi i tajemniczości związanej ze świętami Bożego Narodzenia. Nie daje pola do pobudzania jego wyobraźni. A w przyszłości takie dziecko odarte z mitu Mikołaja może mieć pretensje, że nie było mu dane odczuć atmosfery świąt w ten sposób.

Moim zdaniem każdy musi mieć swój pomysł i zadecydować samemu co mówić i jak mówić o świętym Mikołaju. Ci, którzy stwarzają baśniową atmosferę świąt muszą jednak pamiętać, żeby nie robić tego zbyt długo, bo dziecko może dowiedzieć się od rówieśników, że rodzice robili je w mikołajkową trąbę i stać się pośmiewiskiem.
Natomiast tym bardziej racjonalnym nic nie stoi na przeszkodzie, aby tłumacząc dziecku od razu, że święty Mikołaj to tylko baśń, pisać do niego listy, które mogą przyczynić się do rozpoznania potrzeb dziecka. Nie tylko jeżeli chodzi o popularne zabawki, ale również inne marzenia. Bo w listach do Mikołaja zdarzają się na przykład prośby, żeby mama była więcej w domu a tata więcej się z dzieckiem bawił. To mogą być ważne informację o tym co dzieje się w psychice dziecka. Nic nie stoi też nie przeszkadza, aby nauczyć dziecko dawania prezentów innym bez pośrednictwa świętego Mikołaja i uzyskiwania z tego radości.

Jan Bliżej Ciebie

Podziel się na:
 • services sprite Kiedy powiedzieć dziecku, że świętego Mikołaja nie ma?
 • kciuk Kiedy powiedzieć dziecku, że świętego Mikołaja nie ma?
 • sledzik Kiedy powiedzieć dziecku, że świętego Mikołaja nie ma?
 • sfora Kiedy powiedzieć dziecku, że świętego Mikołaja nie ma?
 • forumowisko Kiedy powiedzieć dziecku, że świętego Mikołaja nie ma?
 • services sprite Kiedy powiedzieć dziecku, że świętego Mikołaja nie ma?
 • spis Kiedy powiedzieć dziecku, że świętego Mikołaja nie ma?
 • wahacz Kiedy powiedzieć dziecku, że świętego Mikołaja nie ma?
 • polec Kiedy powiedzieć dziecku, że świętego Mikołaja nie ma?
 • co robie Kiedy powiedzieć dziecku, że świętego Mikołaja nie ma?
 • gadu gadulive Kiedy powiedzieć dziecku, że świętego Mikołaja nie ma?
 • services sprite Kiedy powiedzieć dziecku, że świętego Mikołaja nie ma?
 • services sprite Kiedy powiedzieć dziecku, że świętego Mikołaja nie ma?

Informacje o Jan

Jan Bliżej Ciebie płeć: nie kobieta wiek: średni żona: jedna od wielu lat dzieci: jedno, nie mężczyzna wykształcenie: wyższe znajomość internetu i komputera: niska wiedza o blogach: żadna zainteresowania mało oryginalne: dobra książka sensacyjna, film i śmieszny kabaret, o który coraz trudniej oraz sport w dwóch wersjach biernej(kibic)i czynnej ( rekreacyjne uprawianie marszów, biegów, jazdy na rowerze, koszykówki i narciarstwa). Poza tym kocham zwierzęta i chciałbym, żeby na całym świecie był pokój, a jak zostanę miss to będę też walczyć z nierównością społeczną na kuli ziemskiej.
Ten wpis został opublikowany w kategorii i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>